ROZVOJ AMBULANTNÍ NÁSLEDNÉ PÉČE KOLPING

Název projektu: Rozvoj ambulantní NPK

Registrační číslo projektu: CZ.03.02.01/00/22_018/0001343

Realizace: 1. 10. 2023 – 30. 9. 2026

Projekt je financován z Operačního programu Zaměstnanost plus.

Smyslem projektu je rozvoj ambulantní formy následné péče pro osoby s duální diagnózou. Jde o službu, která s CS pracuje integrativně, tedy se zároveň pracuje se závislostí i s duševním onemocněním. CS plánujeme podpořit terapeutickým zpracováním závislosti a onemocnění, podporou stabilizace v sociální oblasti a pomoci při uplatnění na trhu práce. Obecným cílem projektu je usnadnit CS přechod z léčby do běžného a samostatného života a začlenit se do společnosti.

Klíčové aktivity projektu:

KA1: Provoz ambulantní péče NPK

Ambulantní služba je provozována v prostorách Následné péče Kolping v Brně.

Personální obsazení celkem 0,6 úvazku. S každým klientem proběhne první setkání, jehož cílem je určit, zda klient spadá do CS projektu a jaký je jeho důvod pro využívání ambulantní služby. Následně se domluví na dalších setkáních, která reflektují jeho terapeutickou zakázku.

Základním východiskem služby je důraz na individuální přístup ke každému klientovi.

Konkrétní činnosti:

– mapování potřeb klienta

– vytvoření individuálního plánu a terapeutické zakázky a jejich průběžné vyhodnocování

– podpora v oblasti samostatného bydlení, v pracovní oblasti, finanční a dluhové poradenství, …

– individuální a skupinová terapeutická pomoc a poradenství

– práce s rodinnými příslušníky,

– odkazování a zprostředkování další odborné pomoci

KA2: Podpora vzdělávání a supervize pracovníků

Pro zajištění trvalé odbornosti personálu je třeba zajistit průběžné vzdělávání. Pracovníci se v rámci vzdělávání budou rozvíjet v těchto oblastech: práce s klienty s duální diagnózou, recovery přístup, psychiatrické minimum, práce s lidmi s duševním onemocněním, workshopy k prohloubení psychoterapeutických zkušeností a dovedností, práce s krizí a jejím předcházením, práce s rodinou, apod.

Pro kvalitní přímý výkon sociální práce bude v rámci vzdělávacího plánu uvedena i kazuistická a týmová supervize.

Cíle projektu:

Základním cílem projektu je usnadnit CS s DD přechod z léčby do běžného a samostatného života a začlenit se do společnosti.

Spolupráce je zaměřena na podporu abstinence klientů a stabilizaci života s dušev. onemocněním. V praxi to znamená postupné snížení relapsů návyk. látek a příp. snížení nutných hospitalizací při dekompenzaci onemocnění.

Dílčí cíle:

– zlepšení vnímání vlastní hodnoty a k nalezení smysluplnější role ve společnosti (25 osob)

– zvýšení kompetencí v oblasti bydlení, sebeobsluhy a samostatnosti (15 osob)

– zlepšení v pracovní oblasti (15 osob) – klienti si práci buď najdou nebo udrží, příp. najdou způsoby jak smysluplně trávit volný čas.

– zlepšení vztahů s rodinou (20 osob)

– stabilizace finanční a dluhové situace (15 osob)

– podpora v udržení abstinence (25 osob)

– zlepšení zvládání života s dušev. onemocněním – podpora spolupráce s psychiatrem (25 osob)