Kolpingovo dílo České republiky

Kolpingovo dílo ČR se podle svého zakladatele snaží reagovat na aktuální potřeby a problémy společnosti a pomáhá lidem hledat východiska ze složitých životních situací. Vzorem nám je Adolph Kolping, který řekl: „Potřeby doby vám ukážou, co máte dělat.“

Historie

Prvními nositeli myšlenek našeho zakladatele, německého katolického kněze Adolpha Kolpinga, byly Jednoty katolických tovaryšů, které v českých zemích působily od poloviny 19. století až do začátku 2. světové války. Dne 21.10.1992 bylo založeno občanské sdružení Kolpingovo dílo ČR, které se přihlásilo k odkazu těchto jednot. Centrum Kolpingova díla ČR se nachází ve Žďáře nad Sázavou. V současné době je registrováno okolo 700 členů v 31 Kolpingových rodinách, které působí na území celé České republiky.
Současnost
Hlavními oblastmi činnosti jsou práce s dětmi a mládeží, aktivity v sociální oblasti a vzdělávání, rozvíjení spolkového života a podpora občanské angažovanosti ve společnosti.
Prostřednictvím sociálních projektů se Kolpingovo dílo snaží pomáhat rodinám a lidem, kteří se dostali do obtížné životní situace (svobodné matky s dětmi, drogově závislí) a nabídnout jim pomocnou ruku. K dalším základním pilířům patří oblast vzdělávání. Kvalitní vzdělání je přípravou na plnohodnotný život. Tyto cíle u nás naplňují dvě vzdělávací zařízení ve Žďáru nad Sázavou – Biskupské gymnázium a Střední škola gastronomická A. Kolpinga. Nezapomínáme také na neformální vzdělávání našich dobrovolníků pracujících například s dětmi a mládeží. Snad nejdůležitějším cílem činnosti Kolpingova díla jsou děti a mládež, s nimiž pracují Kolpingovy rodiny.

     

Struktura
  • Kolpingovy rodiny
  • Centrální představenstvo
  • Centrální revizní komise

Spolek Kolpingovo dílo České republiky sdružuje jednotlivé pobočné spolky – Kolpingovy rodiny. Ty začaly v ČR ve své novodobé historii vznikat v roce 1993 po založení centrálního svazu sídlícího ve Žďáru nad Sázavou. Kolpingovy rodiny jsou základními články Kolpingova díla, mají vlastní právní subjektivitu a zvolené představenstvo. To rozhoduje o činnosti a směřování aktivit Kolpingovy rodiny. Působí v rámci farností, jejichž jsou nedílnou součástí, a snaží se za podpory duchovního správce aktivně podílet na životě farní obce. Veškeré aktivity jsou otevřeny nejen pro členy, ale také pro širokou veřejnost. Většina Kolpingových rodin se zaměřuje především na práci s dětmi a mládeží. Snaží se je motivovat k aktivnímu zapojení do činnosti a podpoření zájmu o dění v jejich okolí a ve společnosti. Organizují celoroční volnočasové aktivity, kroužky nebo letní tábory. V rámci farností organizují také duchovní a kulturní akce.

Nejvyšším orgánem spolku je Shromáždění členů. Centrální představenstvo je výkonným orgánem spolku. V jeho čele stojí centrální duchovní správce, dále pak předseda, centrální sekretář a další členové představenstva. Na činnost spolku dohlíží tříčlenná Centrální revizní komise. Aktuální složení Centrálního představenstva a revizní komise najdete ZDE.

YouTube Embed: No video/playlist ID has been supplied

  • Kolpingovo dílo ČR z.s.
  • náměstí Republiky 286/22
  • 591 01 Žďár nad Sázavou
  • Tel.: 566 585 010
  • Email: kolping@kolping.cz

Tyto stránky vznikly za podpory EU. projekt : KOLPING: LEVEL 2.0
Registrační číslo projektu: CZ.03.3.48/0.0/0.0/15_031/0002016

Kolpingovo dílo ČR z.s.
náměstí Republiky 286/22, 591 01 Žďár nad Sázavou
Tel.: 566 585 010
Email: kolping@kolping.cz

Tyto stránky vznikly za podpory EU. projekt : KOLPING: LEVEL 2.0
Registrační číslo projektu: CZ.03.3.48/0.0/0.0/15_031/0002016

Podporují nás: